Αίτηση για κήρυξη του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης λόγω έντονων βροχοπτώσεων

ΘΕΜΑ : Κήρυξη του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης λόγω έντονων βροχοπτώσεων

Σχετ: Το α.π. 2300/29-3-2016 θεσμικό πλαίσιο και κατευθυντήριες οδηγίες για την κήρυξη περιοχών σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης Πολ. Προστασίας  (ΑΔΑ: ΩΜΣΚ465ΦΘΕ-7ΒΞ)

Σύμφωνα με το παραπάνω σχετικό σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή 18-09-2020 και μέχρι Σάββατο 19-09-2020 στο Δήμο μας και συγκεκριμένα στις παρακάτω περιοχές σημειώθηκαν :

1. Έντονα πλημμυρικά φαινόμενα με αποτέλεσμα την υπερχείλιση ποταμών, ρεμάτων, να πλημμυρίσουν γεωργικές εκτάσεις , έργα υποδομής όπως δρόμοι, αρδευτικά δίκτυα κλπ.
  1. Καταπτώσεις με αποτέλεσμα την προβληματική πρόσβαση σε οικισμούς.

Αναλυτικά οι περιοχές οι οποίες επλήγησαν είναι :

• Δ.Ε. Κλεινοβού του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων.
  • Οικισμοί Καλοχωρίου της Τ.Κ. Κονισκού και Αχελινάδας της Τ.Κ. Μαυρελίου της Δ.Ε. Τυμφαίων του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων.
  • Τ.Κ. Αγίας Παρασκευής της Δ.Ε Ασπροποτάμου του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Καλλιρόης της Δ.Ε Ασπροποτάμου του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Κρανιάς της Δ.Ε Ασπροποτάμου του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Πολυθέας της Δ.Ε Ασπροποτάμου του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Οικισμός Θεοτόκου της Τ.Κ. Αχλαδέας της Δ.Ε. Χασίων του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Αγναντιάς της Δ.Ε. Χασίων του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Ασπροκκλησιάς της Δ.Ε. Χασίων του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Κακοπλευρίου της Δ.Ε. Χασίων του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Καστανιάς της Δ.Ε. Καστανιάς του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Καλομοίρας της Δ.Ε. Καστανιάς του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων
  • Τ.Κ. Ματονερίου της Δ.Ε. Καστανιάς του Δήμου Μετεώρων της Π.Ε. Τρικάλων

Για τους παραπάνω σοβαρούς λόγους ζητάμε να κηρυχθούν οι παραπάνω περιοχές του Δήμου Μετεώρων σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Μετά τιμής

ΘΕΟΔΩΡΟΣ Γ. ΑΛΕΚΟΣ